Radca prawny jak lekarz rodzinny

Radca prawny jak lekarz rodzinny

Każda rodzina podejmuje decyzje o konsekwencjach prawnych. Przydają się w takiej sytuacji porady prawne, by nie wpakować się w jakieś tarapaty. Podpisywanie różnych umów (na przykład umowy z operatorem sieci komórkowej albo ubezpieczycielem), zakupy czy rozwiązywanie rozmaitych konfliktów – to tylko kilka sytuacji, kiedy przydają się porady prawne. Można powiedzieć, że każda rodzina powinna mieć swojego prawnika, do którego udawałaby się po porady prawne, tak jak ma się lekarza rodzinnego. Byłoby to z pewnością dobre rozwiązanie, które ułatwiłoby życie, ale póki co mało realne.

Gdzie najlepiej uzyskać porady prawne? Najbardziej naturalnym miejscem, do którego powinniśmy się udać po porady prawne, jest oczywiście kancelaria prawna albo kancelaria adwokacka. Rośnie dostępność do usług prawnych, otwierane są nowe kancelarie, trudno sobie jednak wyobrazić sytuację, w której z każdą umową (na przykład na zainstalowanie kablówki) bieglibyśmy do prawnika, a potem ją renegocjowali z operatorem. Porady prawne w naszej mentalności są zarezerwowane raczej dla spraw większego kalibru takich jak zakup mieszkania. Taką dużą inwestycję i podpisywaną wówczas umowę kupna-sprzedaży chętnie skonsultujemy z prawnikiem, by uniknąć problemów i nieprzewidzianych (i dużych) wydatków w przyszłości. Sprawdzimy też wtedy jak wygląda księga wieczysta nieruchomości, którą chcemy zakupić. Ostrożności nigdy dosyć.

Jeśli nie wizyty w kancelarii, to jak mogłyby wyglądać porady prawne dostosowane do takich banalnych codziennych czynności? Dobrym rozwiązaniem byłyby porady prawne w formie broszur albo książek, które przystępnym językiem tłumaczyłyby zagadnienia prawne i uzupełniały je jeszcze o przykłady ilustrujące całość. Takie porady prawne mogłyby być też publikowane w gazetach i czasopismach. Takie korespondencyjne, gazetowe porady prawne nie zastąpią oczywiście konsultacji z prawnikiem, w trakcie której pokazuje się szczegółowe dokumenty, ale wskażą na co zwracać szczególną uwagę, a czego unikać. Takie porady prawne mają więc głównie wymiar edukacyjny (bardzo istotny w społeczeństwie, w którym uważne przeczytanie treści umowy ciągle nie jest oczywiste). Gazety i czasopisma czasem dołączają do swoich wydań kieszonkowe egzemplarze kodeksów wraz z komentarzami, przykładami i objaśnieniami. To mogą być takie domowe i rodzinne porady prawne.

About