Przerwa w karierze w Irlandii z powodu opieki nad najbliższym członkiem rodziny

Przerwa w karierze w Irlandii z powodu opieki nad najbliższym członkiem rodziny
Przerwa w karierze w Irlandii z powodu opieki nad najbliższym członkiem rodziny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przerwa w karierze w Irlandii z powodu opieki nad najbliższym członkiem rodziny

Dobry Wieczór Państwu,

dzisiaj będzie na temat możliwości uzyskania bezpłatnego urlopu/opieka na podstawie Carer’s Leave Act z 2001 roku (kliknij aby poznać treść ustawy). Jest to bezpłatny urlop/opieka przyznany pracownikowi na wypadek zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności rodzinnych. Starając się o ten urlop/opiekę musimy być zatrudnieni minimum 12 miesięcy. Osobą którą będziemy się opiekować również musi spełnić kilka warunków a mianowicie:

Osoba taka bez pomocy osoby z zewnątrz nie jest w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czyności życia codziennego takich jak – spozywanie posiłków, codzienna toaleta itp
– osoba taka nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i aby zapewnić jej bezpieczeństwo musi być pod opieką osoby trzeciej

Nie jest wymagane aby taka osoba była członkiem Twojej rodziny, ale musisz uzasadnić ze to właśnie jej należy się Twoja nieustanna opieka. Czas trwania opieki wynosi minimum 13 tygodni a maksymalnie może wynieść 104 tygodnie (czyli 2 lata). Musisz poinformować pracodawce o zamiarze wzięcia opieki bezpłatnej tak szybko jak to możliwe, a także musisz przedstawić pracodawcy dokument w którym uzgadniacie czas bezpłatnej opieki. Pracodawca może nie zgodzić się na bezpłatna opiekę/urlop, ale zawsze w takim przypadku musi uzasadnić swoją decyzję na piśmie.

Podczas bezpłatnej opieki możesz pracować maksymalnie 15 godzin tygodniowo. Omawiany akt też przewiduje możliwość bardzo elastycznego potraktowania długości trwania bezpłatnej opieki/urlopu ze względu na sytuacje pracownika (np. śmierć osoby).

Starając się o bezpłatna opiekę w pierwszej kolejności musimy wypełnić aplikacje u swojego doktora pierwszego kontaktu (GP) kliknij aby zobaczyć. Część aplikacji musi być wypełniona także przez pracodawce. Wypełniona aplikacja jest wysyłana do ministerstwa zdrowia i opieki społecznej gdzie podejmowana jest decyzja.

W przypadku negatywnej decyzji osoba ubiegająca się o bezpłatna opiekę może apelować od decyzji ministerstwa, jednocześnie jeśli decyzja jest pozytywna ale pracodawca z jakiś powodów nie wyraził zgody na bezpłatna opiekę można taka decyzje zaskarżyć do Right Commssioner (polubowna ścieżka załatwiania sporów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Na ten temat ale także wiele innych możemy uzyskać informacje na NERA NERA National Employment Rights Authority.

strona internetowa: http://www.employmentrights.ie/en/

Pozdrawiam serdecznie
Robert Polański

About